18 lipca 2019

BAE SYSTEMS prezentuje prototyp zmodernizowanego czołgu Challenger 2

BAE Systems zaprezentowało Black Night (dosł. ciemna noc) – prototyp dla proponowanego kierunku modernizacji czołgu podstawowego British Army (wojsk lądowych Wielkiej Brytanii) – Challenger 2.

BAE Systems przewodzi dużemu strategicznemu partnerstwu wiodących światowych firm obronnych – Team Challenger 2. Jego celem jest przygotowanie oferty w ramach projektu wydłużenia trwałości użytkowej (LEP) tego czołgu.

Zmodernizowany czołg Challenger 2 – nazwany Black Night ze względu na polepszone zdolności do walki w nocy – po raz pierwszy został wyposażony w dwa niezależne systemy noktowizyjne, pozwalające działonowemu skupić się na jednym celu, gdy w tym samym czasie dowódca identyfikuje inne cele. Jest to tylko jedno z wielu proponowanych ulepszeń, obejmujących m.in. układy ostrzegające o opromieniowaniu laserowym i pociskach rakietowych, urządzenia termowizyjne i źródła zwrotu energii.

Skonstruowany w centrum pojazdów bojowych w West Midlands, Black Night zawiera następujące najnowsze technologie i zdolności, jakie BAE Systems oferuje brytyjskiemu Ministerstwu Obrony jako część programu Challenger 2 LEP:

  • System ochrony aktywnej
  • Systemy pozwalają czołgowi wykryć nadlatujące pociski przeciwpancerne i automatycznie odpalają materiał wybuchowy pancerza reaktywnego, aby zneutralizować zagrożenie.
  • Układy ostrzegające o opromieniowaniu laserowym
  • Kiedy czołg jest namierzony przez nieprzyjacielskie systemy uzbrojenia, może zidentyfikować źródło zagrożenia, a następnie automatycznie obracać działo, by namierzyć to źródło, co przyspiesza otwarcie ognia przez jego załogę.
  • Odzyskiwanie energii
  • Czołg stał się bardziej energooszczędny dzięki zastosowaniu mniej energochłonnego zestawu i zastosowaniu źródła zwrotu energii w wieży, które wytwarza moc elektryczną, gdy działo powraca do położenia poziomego.
  • Technologia termowizyjna
  • Przednie i tylne kamery termowizyjne (podobne do stosowanych w programach telewizyjnych, takich jak Planet Earth II) zapewniają niezwykle ostre zdjęcia nocne, pomagając załodze zidentyfikować potencjalne zagrożenia i poruszać się niewykrytym w sytuacjach zagrożenia, jednocześnie skracając cenny czas reakcji.
  • Szybsze podjęcie walki
  • Nowy system kierowania ogniem jest szybszy, co oznacza, że załoga może szybciej zidentyfikować przeciwnika, namierzyć go i podjąć walkę.

Simon Jackson, szef kampanii Team Challenger 2 w BAE Systems, powiedział: „Wielka Brytania jest ojczyzną jednych z najlepszych na świecie firm inżynierskich, które dzięki Black Night przesunęły granice projektowania wozów bojowych. Dostarczamy większość tych modernizacji z krajowych zakładów, jednak wybraliśmy do współpracy także najlepsze firmy obronne z całego świata, między innymi z Kanady, Francji i Niemiec, które dają nam unikalne umiejętności i sprawdzone technologie. Brytyjska armia ma nasze zobowiązanie, że przeprowadzimy możliwie najlepszą modernizację i zapewnimy najkorzystniejszą relację jakości do ceny”.

Czołg Challenger 2, zbudowany przez BAE Systems w latach 1990., służył w Bośni, Kosowie i Iraku. BAE Systems jest teraz liderem strategicznego partnerstwa Team Challenger 2, oferującego utrzymanie zdolności bojowych czołgu przez następne dwadzieścia lat, w ramach decyzji Ministerstwa Obrony o przedłużeniu trwałości użytkowej czołgu do 2035 r.

Zdjęcia i pliki wideo są dostępne w linku: https://resources.baesystems.com/pages/search.php?search=%21collection39894&k=b2b3df8565

 

Challenger 2
> regulamin