21 lipca 2019

Siła ognia T-14 Armata (Obiekt 148) cz.1

Jarosław Wolski

T-14 Armata

Zaprezentowany po raz pierwszy wiosną 2015 r. rosyjski T-14 Armata (Obiekt 148) jest nie tylko pierwszym na świecie przedseryjnymi czołgiem IV generacji powojennej, ale też ukoronowaniem prawie trzydziestu lat rozwoju, najpierw w ZSRR a potem w Rosji, tej klasy maszyn.

Podstawą siły ognia Obiektu 148 jest armata gładkolufowa 2A82-1M kal. 125 mm. Została ona opracowana w spółce OAO Fabryka Nr 9 z Jekatierynburga, należącej do koncernu Uralwagonzawod. Armata jest pozbawiona przedmuchiwacza. Na skutek powiększonej i regulowanej komory nabojowej może mieścić zarówno już istniejącą amunicję kal. 125 mm, jak i specjalnie opracowane, o większej mocy, naboje z pociskiem podkalibrowym. Zastosowano również zmienioną bazę materiałową i chromowanie przewodu lufy o długości co najmniej 50 kalibrów. Oficjalne deklaracje Rosjan podają, że 2A82 ma mieć 1,17 raza większą moc energetyczną niż niemiecka Rh120 L-55. Takie stwierdzenie nie mówi za wiele, ponieważ energia pocisku przy wylocie jest wartością złudną i zależy w dużej mierze od rozwiązań amunicji. Tak naprawdę najważniejszą wartością jest ilość MJ dla penetratora na torze lotu, czyli ile energii jest on w stanie przekazać celowi na daną jednostkę powierzchni. Zatem fakt, że armata 2A82 zapewnia o 1,17 raza większą energię w MJ dla amunicji przy wylocie nie oznacza, że automatycznie o tyle samo więcej zostanie jej przekazane na penetrator. 2A82-1M jest wyposażona w układ pomiaru ugięcia lufy. Prawdopodobnie w konstrukcji armaty zastosowano złącze bagnetowe w celu szybkiej wymiany lufy. Już na etapie projektowania Obiektu 148 założono możliwość stosunkowo łatwego przezbrojenia czołgu w armatę kal. 152 mm – kosztem zmniejszenia o prawie 1/3 zapasu amunicji. Układ stabilizacji pozostaje niewiadomą, znane do tej pory systemy rosyjskie nie osiągnęły dokładności systemów stabilizacji pojazdów zachodnich, co nie oznacza jednak, że celność jest zła. Poza tym dla T-14 prawdopodobne jest opracowanie zupełnie nowego systemu stabilizacji i napędów wieży. Naboje są ładowane z karuzelowego automatu ładowania umieszczonego pod wieżą. Amunicja składowana jest pionowo. Pojemność układu ładowania wynosi 32 sztuki, a pozostałe osiem naboi amunicji II rzutu jest przewożone w pojemniku z tyłu wieży.
Więcej na temat tego czołgu T-14 Armata oraz pancernych sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej w numerze Wozów Bojowych Świata

> regulamin