23 lipca 2019

Czołgi chińskie

Jarosław Wolski

czołg Typ 59

Chińska Republika Ludowa to obecnie jeden z największych na świecie producentów i eksporterów czołgów. Nie da się ukryć, że chińskie konstrukcje w większości są klonami wozów radzieckich i rosyjskich, ale z drugiej strony na przestrzeni lat pierwowzory te zostały gruntownie zmodyfikowane, także z wykorzystaniem rozwiązań zachodniej proweniencji, a później i rodzimych pomysłów. Co ważne, Chińczycy wciąż projektują i wdrażają do linii nowe modele czołgów i to właśnie w Państwie Środka panuje dziś największa różnorodność w tej dziedzinie. Chiny od kilku dekad z powodzeniem eksportują również swój sprzęt pancerny, w związku z tym staje się on coraz bardziej rozpowszechniony na świecie. Warto zatem przyjrzeć się bliżej parametrom wozów bojowych zza Wielkiego Muru.

Czołgi podstawowe: Typ 59 – Pierwszy seryjnie produkowany i zarazem podstawowy typ czołgu w ChRL między 1957 a 1987 rokiem. Początkowo stanowił dokładną kopię radzieckiego T-54A, którego kilka egzemplarzy wraz z prawem do produkcji licencyjnej ChRL nabyła w 1957 roku. Produkcje, przy znaczącym udziale specjalistów radzieckich, uruchomiono w fabryce nr 617 w Baotou, a po kilku latach zdublowano w fabryce w Szanghaju. Oficjalne oznaczenie Typ 59 czołg otrzymał w 1961 roku (oznaczenie fabryczne WZ-120). Roczna produkcja wynosiła od 500–700 sztuk w latach 70. Do 1000–1700 w latach 80. XX wieku. Armia ChRL przyjęła na wyposażenie około 6000 sztuk tych maszyn. Typ 59 oraz jego modyfikacje były szeroko eksportowany do krajów, takich jak: Albania, Bangladesz, Irak, Iran, Kongo, KRLD, Kambodża, Pakistan, Wietnam, Zimbabwe, Tanzania i Sudan.

Układ konstrukcyjny – klasyczny z czteroosobową załogą, kierowca zajmuje miejsce po lewej stronie frontu kadłuba, po prawej mieści się magazyn na amunicję. Wieżę i przedział podwieżowy zajmuje pozostałych trzech członków załogi. Dowódca siedzi po prawej stronie od zespołu armaty, celowniczy po lewej, ładowniczy – za celowniczym. Przedział napędowy znajduje się z tyłu pojazdu.
Siła ognia…

Więcej w najnowszym numerze specjalnym Wozów Bojowych Świata: sklep.wozybojowe.pl

> regulamin