15 grudnia 2018

Wyprawa śladami Bitew o Ardeny i Las Hürtgen – podsumowanie, część I

Patron medialny: Wozy Bojowe Świata

M4A3(75) Sherman "Barracuda". Bastogne
M4A3(75) Sherman „Barracuda”. Bastogne

Dzień 3

Obrona Bastogne to wydarzenie legendarne. Cały dzień spędziliśmy w mieście i w pierścieniu okolicznych wiosek. Byliśmy tam, gdzie ramię w ramię z elitarną, szkoloną do działań w izolacji 101 Dywizją Powietrznodesantową walczyły oddziały z 10 Dywizji Pancernej – Team O’Hara, Team Cherry i Team Desobry. Ten ostatni w Noville, miejscu jednego z najbardziej dramatycznych epizodów oblężenia miasta, którego przebieg pokazałem w detalach. Były najbardziej wyczekiwane przez ekipę motywy z „Band of Brothers”. Serialowe miejsca to fejki, ja pokazałem oryginalne, m.in. lisie nory w Bois Jacques, czy detale słynnej bitwy o Foy (np. miejsce gdzie sierżant „Shifty” Powers stoczył pojedynek z niemieckim snajperem). Frajda była tym większa, że wieczór wcześniej obejrzeliśmy opisujący tę historie 7 odcinek serialu. Swoją drogą, podziwiam Belgów, że mają cierpliwość do dziwnie zachowujących się turystów, którzy biegają po ich podwórkach i polach.

W piwnicy „101 Airborne Museum Le Mess” przeżyliśmy niesamowitą symulację bombardowania miasta, a w jednym z najnowocześniejszych w Europie – „Bastogne War Museum”, oprócz wspaniałych reliktów, obejrzeliśmy projekcje kinowe. Nad muzeum góruje Mardasson Memorial, chyba najbardziej imponujący w Europie monument upamiętniający walczących w II WŚ.

Były też miejsca związane z: przełamaniem okrążenia miasta przez słynną 4 Dywizje Pancerną, anegdotycznym „Nuts!”, czyli odpowiedzią gen. McAuliffie na niemieckie ultimatum o poddaniu Bastogne i zrzutami zaopatrzenia – czyli operacją „Repulse”.

Start kolejnych edycji wypraw śladami Bitew o Ardeny i Las Hürtgen już 22 stycznia (pogoda zapowiada się fajna) i 19 marca. Miejsc jest coraz mniej!

Więcej na fanpage @WyprawySladami2WojnySwiatowej

> regulamin