18 lipca 2019

Czołg K2

Michał Nita

W 2014 roku na wyposażenie koreańskiej armii, Republic of Korea Army (ROK Army, Daehanminguk Yuk-gun), wszedł nowy czołg podstawowy K2. To aktualnie jeden z najnowocześniejszych wozów tej klasy na świecie. Co znamienne, jak kilka innych konstrukcji z ostatnich lat, powstał on w Azji, choć pod wpływem inspiracji i z wykorzystaniem podzespołów pochodzących z Europy.

Formalnie Republika Korei jest państwem w stanie wojny. Mimo, że działania zbrojne na Półwyspie Koreańskim zakończyły się 62 lata temu, państwo to nie zawarło dotąd traktatu pokojowego z Koreańską Republiką Ludowo Demokratyczną. Granica wewnątrz koreańska, faktycznie linia demarkacyjna, należy do najbardziej strzeżonych na świecie. Powszechnie wiadomo, iż co jakiś czas między oboma krajami dochodzi także do incydentów zbrojnych, a czynnikami powodującymi ich wystąpienie może być chociażby organizowanie przez Republikę Korei i Stany Zjednoczone Ameryki wspólnych ćwiczeń, czy nawet wymierzone w KRLD zabiegi propagandowe.

W związku z sytuacją na półwyspie, Republika Korei zmuszona jest do utrzymywania dobrze funkcjonujących sił zbrojnych, z którymi sąsiad z północy musi się liczyć. Po zakończeniu wojny przez bardzo wiele lat wojska pancerne Korei uzbrajano w sprzęt pancerny pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Na stanie jednostek były zatem czołgi M47 i M48. Władze w Seulu już jednak dość dawno doszły do wniosku, że w obliczu niemałego zagrożenia wojną własnych sił zbrojnych nie można uzbrajać wyłącznie w pochodzący z importu sprzęt. W związku z tym podjęto decyzję o utworzeniu własnego przemysłu zbrojeniowego. W efekcie w Korei funkcjonują różne firmy produkujące: broń strzelecką, amunicję, sprzęt artyleryjski, celowniki, sprzęt przeciwlotniczy, transportery itp., a charakterystyki uzbrojenia opracowywanego w tym kraju są wysoko oceniane przez specjalistów wojskowych z całego świata. Dotyczy to również broni pancernej.

Sprzęt pancerny Korei

Przez długi okres czasu wojska pancerne Korei dysponowały tylko zasadniczo amerykańskim sprzętem pancernym. Jednakże już w latach 70. XX wieku koreańscy politycy i decydenci zdecydowali, że w przyszłości konieczne będzie pozyskanie czołgu o konstrukcji szczególnie dostosowanej do potrzeb własnych sił zbrojnych. Ponadto ustalono, że jego produkcja miałaby się odbywać w zakładach w Korei. Oprócz chęci pozyskania nowoczesnego pojazdu bojowego, zamiarem Koreańczyków miało być także udowodnienie innym krajom, że możliwe jest utworzenie przez nich własnego, zaawansowanego przemysłu zbrojeniowego zajmującego się wytwarzaniem sprzętu ciężkiego. Mimo to w pracach nad czołgiem zdecydowano się skorzystać z pomocy specjalistów z USA. W związku z tym konstrukcja planowanego do opracowania wozu miała być wzorowana na amerykańskim M1 Abrams. Szefem amerykańskich specjalistów, biorących udział w pracach nad przyszłym czołgiem koreańskim, był doktor Philip Lett. Przeznaczony dla wojsk pancernych Korei nowoopracowany czołg wszedł do służby pod koniec lat 80. i w chwili wprowadzania do jednostek liniowych był on znany jako Typ-88, choć obecnie nosi oznaczenie K1. Jest to wóz zbudowany w klasycznym układzie konstrukcyjnym, z załogą składającą się z czterech żołnierzy. Jego uzbrojeniem są armata M68 kal. 105 mm oraz dwa karabiny maszynowe kal. 7,62 mm. Spośród dwóch wspomnianych karabinów jeden z nich jest sprzężony z armatą. Ponadto na stropie wieży czołgu K1 jest zamontowany wkm K6 kal. 12,7 mm. Jednostką napędową czołgu K1 jest silnik wysokoprężny MTU MB 871 o mocy 882 kW (1200 KM). W czołgu zastosowano hydromechaniczny układ napędowy ZF LSG 3000. Obecnie armia Korei dysponuje ponad tysiącem czołgów K1. Na jego bazie opracowano również wersję WZT i samobieżny most oraz specjalny wóz przeznaczony dla saperów-minerów. Z biegiem lat przygotowano zmodernizowaną wersję koreańskiego czołgu podstawowego, noszącą dodatkowe oznaczenie A1. W odróżnieniu od starszej wersji, K1A1 są uzbrojone w armatę kal. 120 mm. W chwili obecnej w służbie znajduje się prawdopodobnie ponad 480 wozów tej wersji. W ostatnich latach czołgi w wersji A1 zostały poddane dalszej modernizacji. Wyposażono je w systemy zarządzania pola walki, a stanowiska kierowców wyposażono w termowizyjne przyrządy do jazdy nocą. W najbliższym czasie czołgi K1A1 mają również otrzymać służące do identyfikacji swój-obcy, lądowe układy IFF.  Przygotowano nawet eksportową wersję czołgu K1, znaną jako K1M. Nie weszła ona jednak na uzbrojenie żadnej armii.

W południowokoreańskich arsenałach nadal są do dyspozycji również czołgi M48 (obecnie ok. 900 sztuk, odmiany M48A3K, M48A5K). W ostatnich latach można je było oglądać na ćwiczeniach chociażby w pododdziałach pancernych wchodzących w skład 2. Dywizji Piechoty. Korea dysponuje także czołgami M47, jednakże wozy te znajdują się zasadniczo już w rezerwie.

Według oficjalnych danych w wojskach pancernych Korei znajduje się około 2500 czołgów, w tym 1500 wozów K1 i K1A1. Według powszechnie dostępnych informacji, w skład armii Republiki Korei wchodzą następujące jednostki pancerne:

  • podlegająca pod 6. Korpus 5. Brygada Pancerna,
  • podlegająca pod 1. Armię 3. Brygada Pancerna,
  • podlegająca pod 1. Korpus 2. Brygada Pancerna,
  • podlegają pod 5. Korpus 1. Brygada Pancerna.

Ponadto bataliony pancerne, uzbrojone także w czołgi K1, wchodzą również w skład poszczególnych dywizji piechoty armii Korei (w ramach ich brygad zmechanizowanych lub brygad piechoty). W Zmechanizowanej Dywizji Stołecznej znajduje się ponadto 26. Brygada, faktycznie brygada pancerna (dwa bataliony czołgów i batalion piechoty zmechanizowanej). Warto dodać, że w Korei są także eksploatowane nieliczne (35 sztuk) czołgi… T-80U. Według niektórych źródeł na południu półwyspu do dyspozycji wojsk koreańskich są prawdopodobnie także czołgi T-72. Jednakże ilość maszyn ostatniego typu jest bardzo niewielka. Czołgi mające ,,wschodnie pochodzenie’’ służą miejscowym wojskom do szkolenia.

> regulamin